רעיונות לילדים, הורים וגננות
בצק שמתייבש באוויר וקצת על מדיטציה

יצירה לילדים, בצק משחק, מתכון לחימר

הי לכולן וכולם!

זהו עיצומו של הסגר השלישי וכולם כבר ממש שבורים ושוקעים :/ 

מצד אחד זה מבאס כי דיייי ומצד שני, אומרים שאחרי ששוקעים וממש נכנעים לזה, משם הכי צומחים. אז מתוך כל הסגר עד עכשיו היה יום אחד שבו הרגשתי צומחת והנה הוא לפניכם.

 

אני לרוב משתדלת לעשות דברים ממש פשוטים. גם אם אני מכינה משהו- שניים שלושה מרכיבים וזהו. אני לא ממש  משתדלת אלא לרוב פשוט מרגישה שאני לא יכולה להתמודד עם יותר כי החיים וזה.

אז מה שעשיתי היום הוא מעט יותר מורכב. עדיין די קל ומבוסס על המתכון המגניב שראיתי בבלוג המגניב הזה כאן.

מדובר בבצק מתייבש באוויר. כמו בצק מלח רק שלא צריך לאפות. חוצמזה, כשמגיעים למרקם נוח לעבודה הוא ממש רק וכיפי למשחק גם אם לא אופים אותו אחר כך. האתגר הוא להגיע למרקם נוח לעבודה. אמ;לק- צריך הרבה קורנפלור בשביל זה.

בצק ליצירה

מה צריך?

כוס דבק פלסטי

כוס וחצי קורנפלור 

כף חומץ

כף שמן (אני שמתי שמן זית)

*עוד בערך כוס וחצי קורנפלור נוספים לאחר כך

 

(במתכון המקורי היא גם שמה כף של קרם לחות אבל לא מצאתי לזה באמת הצדקה)

 

**הערה חשובה- ממש כדאי לנסות קודם חצי כמות או ללוש חלק קטן כי יש אנשים וילדים שיכולים לגלות רגישות לאחד המרכיבים

 

מה עושים?

מערבבים את כל החומרים *חוץ* מהכוס וחצי קורנפלור האחרונים.

כשהכל מעורבב מתחילים להוסיף קורנפלור. זה השלב שיהיה קשה לערבב ולא כדאי להוסיף הכל בבת אחת. גם אי אפשר לדעת מראש כמה קורנפלור תצטרכו זה ממש תלוי במה שיש לכם בבית, האם היה במקרר או לא וכל מיני כאלה.

 

בהתחלה הבצק יהיה דביק וכשתנסו לעשות ממנו צורות הן ינזלו כזה. זה סימן שצריך להוסיף עוד קורנפלור. וככה לשים ומוסיפים קורנפלור עד שנהיה בצק יציב ולא דביק יכול להיות שהוא מעט יתפורר אבל לישה תעזור לזה. במקרה הכי גרוע אשר להוסיף מעט שמן אבל לא חושבת שתגיעו לזה.

 

אפשר גם לפזר קצת קורנפלור על משטח העבודה, זה יעזור (וואו! זה הכי הרבה פעמים אבר שכתבתי "קורנפלור")בצק עם דבק

וזהו,

אפשר כמובן לשלב כלים לעבודה בבצק כמו מערוך וחותכנים. להוסיף לעיצובים קישוטים מהטבע כמו עלים, מקלות ופרחים, קטניות שונות, וגם לא מהטבע כמו כפתורים, חרוזים ועוד.

 

אפשר גם לנצל את זה כדי להכין צורות, אותיות או מספרים למי שרוצה ללמוד בדרך כיפית ולחשוף לאותיות תוך כדי תחושה. 

 

*אם רוצים להכין חרוזים או קישוטים לתלייה לא לשכוח לעשות חורים לפני שזה מתייבש עם שיפוד או מקל 🙂

 

אנחנו הכנו קישוטים לתלייה ועוגיות ולחמניות לתנור המשחק הקטן 🙂

 

כמובן כמובן! שממש לא חובה להכין שוב דבר ואפשר פשוט לשחק בזה ודי

יצירה לילדים

ומה הקשר מדיטציה?

במהלך הסגרים יצא לי להעביר כמה זומים של יצירה ומדיטציה. זה היה מיוחד והרגיש שונה משום שבדרך כלל לא מתייחסים ליצירה כאל מדיטציה, כי יצירה היא עשייה והרבה פעמים היא מלווה בלחץ שיצא יפה, שלא יתלכלך יותר מדי ועוד. ומדיטציה מתקשרת לאי עשייה, שזה לא קיים כמעט בעולמם של ילדים.

 

לכן היום הייתי רוצה להציע לכן, תוך כדי הכנת הבצק, העבודה והמשחק, לעצור. לא לעצור את העבודה אלא את כל מה שקורה מסביב. לכמה דקות להסכים לא לראות את הלכלוך וגם לא את מה שנדבק לרצפה ולא לחשב כמה זמן יקח לנו לנקות או מתי צריך להוציא את הכביסה מהמכונה. 

 

לכמה דקות פשוט להיות שם עם הבצק ועם הילדים לבקש מהם גם לנסות פשוט ללוש. בלי לנסות שמשהו יצא בלי לריב למי יש יותר. פשוט ללוש ולראות מה יצא.

 

העבודה בבצק מכניסה כל כך הרבה שקט לגוף פנימה. הידיים עובדות ומפעילות כוח, כמה שמרגישים. חלק ירגישו צורך להפעיל הרבה כוח וחלק ירגישו צורך להפעיל ממש לאט. ככל שאנחנו עובדים הגוף שלנו נהיה מכוון לעבודה והראש (או ה"מיינד" כמו שאומרים) הולך והופך שקט יותר ויותר…

 

זה כמובן לא תמיד יוצא. לפעמים זה גם סתם ריבים ובלאגן. ככה זה ב #משחקפתוח, אי אפשר לדעת מראש מה יקרה. כן אפשר להתכוונן. לכן אם אתן לא במצב רוח ללכלוך היום, תשמרו את זה ליום אחר. אם הילד לא במצב לשבת היום- אספו את הבצק וחזרו אליו יום אחר. זה לא אומר כלום עליכן או על הילד או על הפעילות. זה פשוט לא העיתוי המתאים.

 

יצירה בבצק

ממש אשמח לשמוע מכן ומכם איך היה, ואם צילמתם אז בכלל זה יעשה אותי מאושרת 🙂 

(אפשר לכתוב לי כאן או בפייסבוק)

**הערה חשובה- ממש כדאי לנסות קודם חצי כמות או ללוש חלק קטן כי יש אנשים וילדים שיכולים לגלות רגישות לאחד המרכיבים.

נ.ב

כדי לשמור על קשר יותר אמיתי (עד כמה שאפשר מרחוק) פתחתי קבוצת וואטספ *שקטה* (שנייה במספר ווהווו!) ואני מעדכנת שם פעם בשבוע (בלבד. כי שונאת חפירות) על כל הפעילויות שעלו השבוע בדף ובבלוג. מצטרפות מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הגר עוז

המדריכה

הי נעים להכיר 🙂 כיף שאתם כאן! אני הגר, אמא, אשת חינוך וגם- המדריכה. מאז ומתמיד זה מה שאני עושה- מדריכה ילדים במסגרות שונות וגם בעסק העצמאי שלי- בעיקר בחינוך הבלתי פורמלי ובגיל הרך. ממש חשוב לי שהפעילויות יהיו כאלה שלא צריך להתאמץ בשבילן, שאופי הפעילות יותאם לאופי הילד והכי חשוב- יאפשרו משחק פתוח- כזה שנותן מקום לרעיונות של הילדים עצמם. אמהות, גננות ונשות חינוך, וגם אבות ואנשי חינוך כמובן! אשמח לשמוע מה מצא חן בעינכם ומה יצא לכן לנסות! תהנו!